2014. szeptember 17., szerda

Kurzuskínálat, 2014 ősz




Kedves Hallgatók!
Az innen letölthető táblázatban megtalálják az őszi félévre (eddig) meghirdetett kurzusok összesítését, ebből talán egyszerűbben áttekinthetik a teljes kínálatot, s a kódszám alapján rákereshetnek a neptunban: kurzuskínálat.

Néhány szempont a tárgyfelvételhez:
1. bármelyik program által/kódszámával meghirdetett társtudományi tárgy felvehető, függetlenül a hallgató programjától (kivéve, ahol föl van külön is tüntetve, hogy csak az adott program hallgatói számára, de ilyen alig akad);
2. a disszertációs témakonzultációnál keressék a saját évfolyamuknak megfelelő kódszámút a saját témavezetőjük neve alatt;
3. ahol időpont és helyszín nincs feltüntetve, egyeztessenek az oktatóval;
4. a lista még bővül, a frissítéseket egy-két naponta itt megtalálják.

A neptunos tárgyfelvétel technikájában külön segíteni nem tudok; ha nem boldogulnak, a miheztartás végett nézzék meg az egy évvel korábbi, erről szóló "manuált" itt: http://itdi-hirek.blogspot.hu/2013/09/targyfelvetel.html.
Úgy tűnik, nem pontosan ugyanolyan a mostani hallgatói felület, mint az akkori, de az alapelvek és -funkciók azonosak. Egy fontos tudnivaló: a tárgyak VAGY a mintatantervben, VAGY az intézményi tárgyak között szerepelnek, tehát ha az egyik körben nem találják, meg kell nézni a másikban. A tárgyakra való rákereséskor pedig figyeljenek oda, hogy a keresés módját megfelelően állítsák be (kód szerinti kereséskor a kód szerinti keresés funkció legyen aktív, ne például a név szerinti stb.).
A tárgyfelvételi időszak 26-án (péntek) 16 óráig tart. Nem éjfélig, 16 óráig. 26-án. Pénteken.

Bodnár Kriszta
doktoriskolai titkár


2014. szeptember 14., vasárnap

Általános irodalomtudomány doktori program, 2014 őszi szeminárium



Kulcsár Szabó Ernő – Bónus Tibor – Kelemen Pál – Kulcsár Szabó Zoltán – Molnár Gábor Tamás – Lénárt Tamás – Simon Attila – Tamás Ábel

HANGOLTSÁG – TEST – ÉRZÉKELÉS II.
„Materiális” tényezők az irodalmi olvasásban
Szerda 16.00-19.00, A ép. III. em. 310.
(Első alkalom: október 1.)


Talán az irodalmi olvasás tapasztalatában a legkevésbé vitatható ama belátásnak az igazsága, hogy eredendő irodalmi történést – vagyis: olyasvalaminek a megtervezhetetlen és előre sohasem látható keletkezését, ami eladdig ilyenként nem létezett – csak a nyelv médiuma tesz lehetővé. Ám pusztán csak azért, mert ez a „performatív(?)” történés a maga identitásában megfoghatatlannak, sőt, a szövegjelek és az olvasási műveletek operációs terében lokalizálhatatlannak bizonyul, mégsem tisztán immateriális bekövetkezés. Az irodalmi olvasás tapasztalatának „materiális” összetevőit lényegében azzal értékelte le az esztétikai ideológiák irodalmi változata, hogy mediális teljesítményüket többnyire a formai oldalra korlátozta. Ilyen módon az olvasás evidens materiális  tapasztalatait – melyek a megrendüléstől az elnémuláson („Sprachlosigkeit”) át a sírásig a test „válaszaiban” is megjelentek – megfosztotta a jelentésképződésben való érdemi közreműködéstől. Ahelyett tehát, hogy fölismerte volna e materiális impulzusok működésében rejlő – és kifejezetten az aiszthészisz mozzanatát színre vivő s ennyiben nagyon is konstitutív – kettősséget, s az érzékletekben feltáruló teljesítményüket így a szingularitás egyedi „konfigurációiban” alapozta volna meg, rendre az immateriális értelem mögöttes zónáiba: a „sejtelem” amorf homályosságába, a kedély diffúz anyagtalanságába vagy a hangoltság tompa kontúrtalanságába utalta őket.
Ám mindezek tudatában sem könnyű korrektív távlatot nyitnunk az irodalom esztétikai tapasztalatában közreműködő materialitások valódi teljesítményére. A medium vs forma megkülönböztetésének dialektikája ugyan feltehetően kiemeli őket a formai másodlagosság hagyományos tartományaiból, de a Luhmann-féle diszkurzív formalizmus mégoly reflexív megfigyelés-struktúrája sem tud mit kezdeni az esztétikai tapasztalatba való bevonódás eseményével, különösen pedig e történés a-mediális (=”közvetlen”) elháríthatatlanságával. Nehéz felderíteni azt is, milyen módon és milyen konfigurációk szerint kísérik, konstituálják vagy mennek elébe ezek az érzékleti történések az immateriális struktúrák képződésének. Lehetséges-e pusztán érzéki adatokból származtatni azt az átfogó hangoltságot, amelyet – legalábbis a korai Nietzsche értelmében – nem képes a tudat kontrollálni. De vajon „tanúskodnak-e” irodalmi szövegek olyan diszpozicionáltságokról is (s konstituálnak-e ilyeneket), amelyek úgyszólván tartalom nélkül már magát az érzékelést is „hangolják” – s ennyiben csupán az érzetekből lehet „visszakövetkeztetni” rájuk?
A legfőbb dilemmák mégis talán annak átfogóbb megfontolásából adódhatnak, vajon milyen jelentősége lehet itt a megértést (a hermeneutika szerint is) mindig megelőző hangoltság – mint a világhoz való legelső alapviszony – nyelvi hozzáférhetőségének, azaz: az érzékelést mindig is „hangoló” hangulati (és nem „érzelmi”) diszpozíciók feltárhatóságának, illetve a test közvetítette nem-szemantikai impulzusok csatlakoztatott értelmezhetőségének. Különösen, ha méltányoljuk annak heideggeri maximáját, hogy mivel az érzékek a maguk „materialitásában” sohasem nyers, önmagukban érvényes adatokat észlelnek, az állítólagos „materiális” észlelés – ha nem tud is róla – mindig csak akkor válik valóra, ha a közlési potenciálja túljut a puszta fiziológiai aiszthészisz küszöbén. A hallás, Heidegger sokat idézett kijelentése szerint, azért nem kizárólag saját érzékszervének az ügye, mert „nemcsak a füllel függ össze, hanem egyidejűleg az embernek az ahhoz való odatartozásával is, amire a lénye(ge) hangolva van. Az ember mindig arra marad rá-hangolva (ge-stimmt), ami felől a lénye van meghatározva (bestimmt).”

A szeminárium második részében Heidegger, Bollnow és Plessner vonatkozó nézeteivel folytatjuk az esztétikai tapasztalat nem-szemantikai elemeinek tárgyalását.

Javasolt olvasmányok

Arisztotelész: Az érzékelés és tárgyai. In: Arisztotelész: Lélekfilozófiai írások. Ford. Steiger Kornél. Budapest: Európa 1988, 159-208.

Immanuel Kant: Az ítélőerő kritikája 1-22.§ (középpontban a 9.§-sal), ill. 23-29.§
Friedrich Schlegel: "A görög költészet tanulmányozásáról" (1795). in August Wilhelm Schlegel - Friedrich Schlegel: Válogatott esztétikai írások. Budapest, Gondolat, 1980
Martin Heidegger: Lét és idő. 28-31.§

Helmuth Plessner: Die Stufen des Organischen und der Mensch. 5. (Die Organistaionsweisen des lebendigen Daseins. Pflanze und Tier), ill.: 7. fejezet (Die Sphäre des Menschen)

Otto Friedrich Bollnow: Schriften Bd 1: Das Wesen der Stimmungen. Würzburg: Königshausen & Neumann 2009, 3-73.

Wolfgang Iser: The Reading Process: A Phenomenological Approach. New Literary History 1972…

Hermann Schmitz: Leib und Gefühl. Bielefeld: Aisthesis Verlag 20083, 107-255.

Hermann Schmitz: Leibliche Kommunikation im Medium des Schalls. In: Petra Maria Meyer (Hg.): Acoustic Turn. München: Fink 2008, 75-90.

Michael Burke: Literary Reading, Cognition and Emotion. An Exploration of the Oceanic Mind. Routledge, 2011.

Jacques Derrida: On Touching – Jean-Luc Nancy, Stanford/California: Stanford University Press, 2005

David E. Wellbery: Der gestimmte Raum. Von der Stimmungslyrik zur absoluten Dichtung. In: Anna-Katharina Gisbertz (Hg.): Stimmung. Zur Wiederkehr einer ästhetischen Kategorie. München: Fink 2011, 157-176.

Hans Ulrich Gumbrecht: How (if at All) Can We Encounter What Remains Latent in Texts?






2014. augusztus 13., szerda

Elsőévesek tájékoztatója





2014. szeptember 18-án (csütörtökön) 17 órától doktoriskolai tájékoztatót tartunk Kállay Géza, a doktori iskola vezetője részvételével az elsőéves hallgatók számára a képzéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról. Helyszín: A épület 047. (ugyanott, ahol beiratkoztak). Addig is javasoljuk, hogy ismerkedjenek meg az alapokkal: felkészülés gyanánt érdemes elolvasni a doktoriskola képzési rendjéről szóló összefoglalást (http://epika.web.elte.hu/doktor, „Képzési rend” menüpont), de természetesen az egyéb szabályozásokat is. A tájékoztatón lesz mód egyéni kérdéseik megbeszélésére is. Ez az az alkalom, amikor nem létezik rossz kérdés, úgyhogy ne hagyják ki!
Mindenkit szeretettel várunk!
Bodnár Kriszta
doktoriskolai titkár
2014. augusztus 12.


2014. augusztus 12., kedd

Tanévkezdés – határidők



Beiratkozás az elsőévesek számára
2014. szeptember 3-án (szerdán), 10–12 és 14–16 óra között és szeptember 4-én (csütörtökön), 10–12 óra között.
Helye: Múzeum krt. 4/A épület, földszint 047.
A hivatal rövid tájékoztatót tart a beiratkozás előtt, 3-án (szerdán) 10 órától.

A beiratkozásra, ha korábban még nem tették meg, el kell hozniuk és be kell mutatniuk a diploma, a nyelvvizsga-bizonyítványok és az erkölcsi bizonyítvány eredetijét. Továbbá szükség lesz a személyi igazolványra, a TAJ- és az adóazonosító kártyára, valamint hozniuk kell egy 4×4 cm-es igazolványképet.
Beiratkozni csak személyesen lehet vagy hivatalos meghatalmazással.
Ha a közösségi élmény helyett az egyéni sorban állást és a pótdíjfizetést választanák:
szeptember 5-től 15-ig 9600 forint késedelmi díj megfizetése mellett a hivatal félfogadási idejében van lehetőség beiratkozásra. Szeptember 15-e után nem lehet beiratkozni.
Szeptember 18-án pedig tájékoztatóra várjuk az elsőéveseket.  

Regisztráció a másod- és harmadévesek számára
2014. szeptember 3–5. (szerda–péntek), zárás szeptember 5-én (pénteken) 12 órakor.
A regisztrációs időszak lezárulta után 2014. szeptember 15-ig 9600 forint pótdíj ellenében lehetséges regisztrálni.
Szeptember 15-e után sem kérelemre, sem pótdíj ellenében nem lehet regisztrálni.

Kurzusfelvételi időszak
2014. szeptember 15-től 26-án 16 óráig.
Kurzusfelvétel a megadott határidőn túl 9600 forint késedelmi díj befizetése mellett lehetséges.

További határidők

Mivel a beiratkozásra és a regisztrációra vonatkozó határidők gyakorlatilag jogvesztők, ezért igyekezzenek nem lemaradni róluk!






Az abszolutórium kiállításának menete




Az abszolutórium a hatodik tanulmányi félév lezárulta, az előírt 180 kredit megszerzése után állítható ki. A teendőjük ezzel kapcsolatban:
1. A doktori hivatalban egyeztessék Kincsi Katalinnal, hogy megszerezték-e az összes szükséges kreditet, és ha még van indexük, egyezik-e a tartalma a neptunban szereplő tételekkel.
2. Töltsék ki az innen elérhető űrlapot az abszolutóriumbeszámolóhoz, amelyben összefoglalják a tanulmányaik során végzett tevékenységüket: http://epika.web.elte.hu/doktor/abszolutoriumkerelem.doc. A kitöltött adatlapot nekem küldjék el e-mailben, ezt nem kell aláíratni.
3. Aláírásra viszont szükség van másképp, kétszeresen is.
Akinek még van indexe, így járjon el:
a) a programvezető aláírása: ehhez a leckekönyv végén, az utolsó üres lapokra írt bejegyzések után az alábbi vagy tartalmilag ezt kifejező szöveg kerüljön: „Igazolom, hogy a hallgató megszerezte az abszolutóriumhoz szükséges krediteket + a programvezető aláírása;
b) a doktoriskola vezetőjének aláírásához a programvezető által már aláírt indexet adják le nekem (az A épület 310-ben vagy az épület portáján leadható a nevemre, az utóbbi esetben feltétlenül zárt borítékba tegyék), onnantól kezelem, nem kell érte visszajönniük. Ezt tehát semmiképp ne személyesen intézzék.
Akinek nincs már indexe, ezt a lapot nyomtassa ki és használja helyette, ezt írassák alá a programvezetővel és juttassák el hozzám: http://epika.web.elte.hu/doktor/abszkerelem.pdf
4. Mindezek után a hivatal írja be a neptunba az abszolutórium megszerzésének tényét.

Minderre valamikor szeptember folyamán kerítsenek sort; a szabályzat szerint „az abszolutórium [kiállítását] a tanulmányi kötelezettségek teljesítése után legkésőbb 60 napon belül kezdeményezni kell. (Ugyanakkor a késlekedés ezúttal nem „büntethető, mivel az abszolutórium nem valami „dolog, azaz nem a kiállítása keletkezteti, hanem annál a ténynél fogva elvehetetlenül létezik, hogy teljesítették tanulmányi kötelezettségeiket.) Ettől függetlenül természetesen lehetőleg ne késlekedjenek vele, hiszen ez a pont az i-n, amely tanúsítja az eddig végzett munkájuk eredményét.
Bodnár Kriszta
doktoriskolai titkár
2014. augusztus 11.
update: 2016. augusztus 25.




2014. július 16., szerda

Pályázat állami doktori ösztöndíjra





Pályázat állami ösztöndíjra költségtérítéses képzésben részt vevő hallgatók számára

Az Irodalomtudományi Doktori Iskola pályázatot ír ki egyéves állami ösztöndíjak elnyerésére a 2014/15-ös tanévre. Pályázhatnak a doktoriskola költségtérítéses képzésben részt vevő, a jövő tanévben (2014/15-ben) másod- és harmadéves hallgatói a mellékelt pályázati adatlap kitöltésével, amelyben dokumentálják a doktoranduszként eddig végzett tevékenységüket.
A pályázatok elbírálásának szempontjai:
– a tudományos tevékenység intenzitása, színvonala (publikációk, konferenciaszereplések, egyéb tudományos tevékenység, külföldi kutatómunka)
– tanulmányi előrehaladás
– a kapcsolódó intézet/tanszék munkájában való aktív részvétel
A pályázathoz csatolni kell a témavezető ajánlását és egy kiválasztott publikáció megjelent szövegét.

A pályázatra jelentkezhetnek a költségtérítéses képzésre felvételt nyert, tanulmányaikat 2014 őszén megkezdő (leendő) hallgatók is. A pályázati anyag esetükben az az egységes séma szerinti önéletrajz, amelyet a felvételi jelentkezési anyaghoz is kért a doktoriskola (a mintafájl letölthető innen) – természetesen frissítsék az adataikat a jelentkezés óta eltelt időszak eredményei tükrében.

A pályázat elektronikusan nyújtandó be a következő címre: bodnar.krisztina@btk.elte.hu. A pályázatokat a doktoriskola tanácsa bírálja el augusztus 25-ig.
Új, meghosszabbított beadási határidő: 2014. augusztus 18.






2014. július 10., csütörtök

Jegybeírás




Kedves Hallgatók,
köszönjük az igazán példás türelmüket, amellyel megvárták a jegyeik beírását. Mostanra szinte minden programtól megérkezett a teljesítményeik összegzése, ezek közül minden bekerült a neptunba, ami technikailag kivitelezhető volt doktoriskolai szintű hozzáféréssel. Ami egyben azt is jelenti, hogy vannak technikailag problémás tételek, ezért maradt el ezek beírása mostanáig – egyszerűen még mindig előfordulnak rejtett hibák a neptunban, amelyekre csak a jegybeírás megkísérlésekor derül fény. Ezeket csak a hivatal hozzáférése alól lehet egyenként javítani, ami hamarosan szintén megtörténik. A hibás, még nem beírható, javítandó tételek a következők:
     P/IR-29:00 (ez kifejezetten sokakat érint, programtól függetlenül!)
     P/IR/IMOD-14:00 (Modernség program)
     P/IR/IMOD-16:00 (Modernség program)
     P/IR/KRM-10:00 (Kora modern program)
     P/IR/REN-5:00 (Reneszánsz program)
     P/IR/REN-6:00 (Reneszánsz program)
     P/IR/REN-8:00 (Reneszánsz program)
     P/IR/REN-11:00 (Reneszánsz program)
     P/IR/REN-12:00 (Reneszánsz program)
     P/IR/REN-14:00 (Reneszánsz program)
     P-IR-GER-16:00 (Reneszánsz program)
Akiknek tehát egyelőre hiányzik ezeknél a tárgyaknál a jegyük/kreditjük, nem kell aggódniuk, nem arról van szó, hogy „ne kapnának jegyet” – csak sajnos még egy pár nap türelmüket kérjük.
Aki olyan tárgyból hiányolná a jegyét, amelyik nincs a fenti listában, az természetesen szóljon, bár az valószínűleg azt jelenti, hogy a program még nem adta le az értékelések összesítését.
A türelmüket még egyszer köszönve,
Bodnár Kriszta
doktoriskolai titkár

2014. július 8., kedd

Konferenciafelhívás




Konferencia Szép Ernő születésének 130. évfordulója alkalmából

A Petőfi Irodalmi Múzeum és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszéke 2014. október 10-én konferenciát rendez Szép Ernő születésének 130. évfordulója alkalmából a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Bár Szép Ernő a Nyugat első nemzedékének nagy tekintélyű szerzője, a Baumgarten-díj birtokosa, talán nem túlzást azt állítani, hogy az irodalmi kánon margójára szorult. Úgy tűnik, szerepének és jelentőségének megítélése ma is meglehetősen bizonytalan. A szerző iránti ingadozó intenzitású, általában inkább halvány érdeklődés évtizedei után – talán Tandori Dezső kitartó figyelme nyomán, talán a centenárium dinamizáló voltának vagy a posztmodern irodalom új érdeklődési irányainak köszönhetően – kisebb Szép Ernő-reneszánsz alakult ki. Színdarabjai újra a színházak műsorára kerülnek, díjat, színházat neveznek el a szerzőről, verseit népszerű előadók zenésítik meg.  A kortárs irodalom is felfedezte magának Szép Ernőt: Tandori Dezsőn kívül (vagy rajta keresztül?) Márton László, Kukorelly Endre, Darvasi László, Juhász Ferenc, Lackfi János, Vörös István, Orbán Ottó és Kovács András Ferenc is textuális párbeszédet létesít a költőelőddel. Ezzel párhuzamosan egyre inkább érzékelhető az igény műveinek értő újraolvasására.

A konferencia célja, hogy alkalmat teremtsen Szép Ernő irodalomtörténeti szerepének újragondolására, a kortárs irodalommal való kapcsolatrendszerének feltérképezésére és az ismert vagy kevésbé ismert szövegek újraértelmezésére. Kitűzött feladata felülvizsgálni azt a szerepet, amelyet a szűk terjedelmű (és talán nem eléggé tág horizontú) szakirodalom a sokoldalú, lírikusként, próza- és drámaíróként egyaránt tevékeny szerzőnek szánt.

Ehhez a közös újragondoláshoz szeretnénk Önt is partnerül hívni. Amennyiben előadásával hozzá kíván járulni munkánkhoz, úgy kérjük, szándékát – egy előzetes cím vagy téma megjelölésével – 2014. augusztus 1-jéig jelezze az alábbi e-mail címen: palkog@pim.hu. Az előadások hozzávetőleges időtartama 20-25 perc. A konferencia anyagából 2015 folyamán tanulmánykötet megjelentetését tervezzük. (A tanulmányok terjedelme 30-60.000 leütés. A jegyzetelési és bibliográfiai adatokat az Irodalomtörténet folyóirat címleírása alapján kérjük megadni. A leadási határidő 2015. január 1.)
A konferencián – a plenáris szekció mellett – doktoranduszok részvételével a szakma legifjabb generációjának megszólaltatását is tervezzük. Jelentkezéshez az előadáscím mellett egy egy oldal terjedelmű absztraktot, életrajzot, publikációs jegyzéket kérünk legkésőbb július végéig a palkog@pim.hu címre elküldeni. A részvételről az ELTE és a PIM szakértői közösen döntenek.

Gintli Tibor 
tanszékvezető (ELTE BTK Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszék)

Palkó Gábor 
tudományos titkár (Petőfi Irodalmi Múzeum)

Balogh Lilla 
egyetemi hallgató (ELTE BTK)


2014. május 25., vasárnap

Pályázat állami doktori ösztöndíjra




Pályázat állami ösztöndíjra költségtérítéses képzésben részt vevő aktív státuszú hallgatók számára

Az Irodalomtudományi Doktori Iskola pályázatot ír ki egyéves állami ösztöndíj elnyerésére a 2014/15-ös tanévre. Pályázhatnak a doktoriskola költségtérítéses képzésben részt vevő, a jövő tanévben (2014/15-ben) másod- és harmadéves hallgatói a mellékelt pályázati adatlap kitöltésével, amelyben dokumentálják a doktoranduszként eddig végzett tevékenységüket.
A pályázatok elbírálásának szempontjai:
– a tudományos tevékenység intenzitása, színvonala (publikációk, konferenciaszereplések, egyéb tudományos tevékenység, külföldi kutatómunka)
– tanulmányi előrehaladás
– a kapcsolódó intézet/tanszék munkájában való aktív részvétel
A pályázathoz csatolni kell a témavezető ajánlását és egy kiválasztott publikáció megjelent szövegét.
A pályázat elektronikusan nyújtandó be (a részleteket lásd a pályázati adatlapon) 2014. június 15-ig a következő címre: bodnar.krisztina@btk.elte.hu. A pályázatokat a doktoriskola tanácsa bírálja el júliusi ülésén.






2014. május 1., csütörtök

A portugál nyelv napja az ELTE BTK-n




IV. Portugál Nyelv Napja – portugál nyelv és művészetek

Budapest, 2014. május 67.

Program
Első nap (május 6.)

Helyszín: Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar (ELTE BTK), Díszterem, A épület & Gólyavár (1088 Budapest, Múzeum körút 4.)

10:00-10:45 – Megnyitó (Díszterem, A épület)
Szekcióelnök: Dr. Rákóczi István (az Eötvös Loránd Tudományegyetem Portugál Tanszékének tanszékvezetője)
Tolmács: Kónya Gáspár (a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának portugáltanára)

Megnyitóbeszédet mond:
Dr. Mezey Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora
Őexcellenciája António Augusto Jorge Mendes, Portugália magyarországi nagykövete, a portugál nyelvű országok képviseletében jelen lesznek továbbá Őexcellenciája Lizeth Nawanga Satumbo Pena, Angola magyarországi nagykövete, valamint Dr. Francisco Chagas, a Brazil Nagykövetség tanácsosa
Dr. Dezső Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészkarának dékánja
Dr. Pál Ferenc, a Portugál Tanszék oktatója és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészkarának dékánhelyettese

10:45-11:00Kávészünet

11:00-12:00 Tudományos konferencia (Díszterem, A épület)
 A portugál mint idegen nyelv (PLE) oktatása és tanulása
Szekcióelnök: Patrícia Infante da Câmara (az Eötvös Loránd Tudományegyetem portugál lektora és a Budapesti Camões Intézet Portugál Nyelvi Központ vezetője)

Előadók:
Dr. Rákóczi István – Az ELTE Portugál Tanszékének rövid története (15’)
Dr. Clara Barros (Portói Egyetem, Portugália) – A portugál nyelv elsajátításának nehézségei a nyelvtanulás folyamatában (15’)
Dr. Jerônimo Coura Sobrinho / Dr. Maria Inês Gariglio (CEFET-MG, Minas Gerais, Brazília) – Portugál mint idegen nyelv – a képzés és az oktatás lehetőségei (15’)
Homonnay Klára (ELTE Portugál Tanszék, mesterszakos hallgató) – A portugál nyelv tanulásától az oktatásig – motivációk és akadályok (10’)


12:00-13:00 –Két festészeti kiállítás megnyitója (Gólyavár)
Major István (Brazília): ‘Brazil orchídeák’ & Moisés Kaunza (Angola): ‘Angola színei’


13:00-14:30 Ebédszünet

14:30-15:30 Kulturális kapcsolatok (Díszterem, A épület)
Portugáliát megjárt magyar művészek
Szekcióelnök: Dr. Pál Ferenc
Előadók:
Dr. Luís Carlos Amaral (Portói Egyetem, Portugália) – Portugália átváltozásai egy magyar festő művészetében – Biai Simon László festményeiről (15’)
Andorka Eszter (A Camões Intézet Fernão Mendes Pinto-ösztöndíjas oktatója, Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar) – A portugál csempeművészet  kulturális örökségének elmélete és gyakorlata (15’)
Dr. Pál Ferenc – Egy magyar ösztöndíjas a másik oldalon /PESSOA magyar kapcsolatai (25’)

15:30-17:00 Művészeti-tudományos konferencia (Díszterem, A épület)
A művészetek és a portugál nyelv
Szekcióelnök: Dr. Daniela Neves
Előadók:
Dr. Arlindo João Carlos Isabel (Agostinho Neto Egyetem, Angola) – Irodalom és művészetek a Luzofón Világban: Angola esete (15’)
Dr. Major István (Cearái Állami Egyetem, Brazília) – Brazil képzőművészet (15’)
Gabriela Tavares (A Camões Intézet Fernão Mendes Pinto-ösztöndíjas oktatója a  Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi Karán) – Português Suave (15’)
Márcio-André (író, Brazília) – Költészet és performance (15’)
Patrícia dos Santos (színész, Brazília) – Bohóc-konferencia (20’)

17:00-17:20Coffe break

17:20-18:00 Könyvbemutatók (Díszterem, A épület)
Pál Ferenc: Leituras de Saramago (Saramago olvasatok) című könyvét a szerző és az Equinter Kiadó főszerkesztője Nádasdy Miklós mutatják be
A Nagyvilág folyóirat tematikus brazil számát Dr. Maria Clara Rada, a Brazil Nagykövetség kulturális részlegének vezetője és Dr. Pál Ferenc mutatják be

18:00-19:00 Irodalmi est és borkóstoló portugál borokkal (Díszterem, A épület)
Fernando Pessoa, Florbela Espanca, Ruy Belo, Ana Paula Tavares, Agualusa, Manuel Bandeira, Carlos Drummond de Andrade, Ledo Ivo, Mia Couto és Jorge Barbosa verseivel
Résztvevők: 
-Dr. Daniela Neves
-A Portugál Tanszék mesterszakos hallgatói (Badran Sandy, Szöllősi Barbara, Lukácsházi Soma, Homonnay Klára)
Zene/Dj-szett: Nuno Almeida (a Budapesti Camões Intézet Portugál Nyelvi Központ kulturális asszisztense)


***


Második nap (május 7.)
Helyszín: Kossuth Klub
(1088 Budapest, Múzeum utca 7.)

16:00-17:00
Multimédia-előadás a portugál filmművészet történetéről
Moderátor: Patrícia Infante da Câmara
Előadó: Alcides Murtinheira (a Bécsi Camões Intézet lektora)

17:00-17:50 3 rövidfilm vetítése (Portugália, Brazília, Angola)
Vadak (2012) – Daniel Sousa (13’, animációs film, Portugália)
A szendvics – Jorge Furtado (13’, metanyelvészeti vígjáték – Brazília)
Bandafőnökök (25’, vígjáték, Angola)

17:50-18:20 – A portugál filmművészet című kiállítás (összeállította a Camões Intézet) megnyitója & borkóstoló portói borral

18:20-19:00 Charlie Mancini (Portugália)
Portugál némafilmek élőzenei aláfestéssel: a hagyományos portugál élet gyökerei a XX. század elején – digitális zongorán és elektromos gitárral

Manoel de Oliveira: Douro, Faina Fluvial (1931) és Leitão de Barros: Nazaré, Praia de Pescadores (1929) filmjeivel


2014. április 16., szerda

Amelia Glaser előadása



Az ELTE „Az orosz irodalom és kultúra Kelet és Nyugat vonzásában” doktori program meghívására

2014. április 24-én 4 órakor 
az ELTE BTK Trefort-kert D épület földszinti könyvtárban
előadást tart
Amelia Glaser (San Diego)
Sholem Aleichem, Russian Literary Critic címmel.

When Sholem Rabinovich (Sholem Aleichem) began writing Yiddish fiction, he was steeped in Russian literature. With only a few Yiddish humorists on which to model his prose, he based important aspects of his persona and poetics on exemplars from the Russian canon, in particular Gogol. Sholem Aleichem, beyond encouraging a comparison between himself and Gogol, also consciously modeled elements of his writing on Turgenev, Saltykov-Schedryn and his younger contemporary Maxim Gorky. In order to understand the intimate relationship between the writer canonized as the father of Yiddish prose (particularly in Russia) and the Russian literature he read, we must examine not only what Sholem Aleichem was borrowing from his Russian models, but what he was critiquing. By considering Sholem Aleichem as a critical reader of Russian literature, we begin to glean the importance of nineteenth century Russian literature to what was, at the turn of the twentieth century, a still-nascent Yiddish canon. This talk is drawn from the recent book, Jews and Ukrainians in Russia's Literary Borderlands: From the Shtetl Fair to the Petersburg Bookshop (Northwestern U.P., 2012).

Amelia Glaser is Associate Professor of Russian and Comparative Literature, and Chair of the Russian, East European, and Eurasian Studies program at the University of California, San Diego. She is the author of Jews and Ukrainians in Russia's Literary Borderlands: From the Shtetl Fair to the Petersburg Bookshop (Northwestern U.P., 2012), and the translator and editor of Proletpen: America's Rebel Yiddish Poets (U. Wisconsin Press, 2005). She is currently editing a collection of articles on the image of Bohdan Khmelnytskyi in Ukrainian, Russian, Polish, and Jewish literature. Her visit is sponsored, in part, by the Mellon Foundation, which awarded the book a subvention grant.


Hetényi Zsuzsa
programvezető

2014. április 10., csütörtök

Lezáratlan holokauszt -- az Irodalmi Jelen pályázata




Az Irodalmi Jelen legújabb pályázata a holokauszt-emlékévhez kapcsolódik. Olyan, eddig megíratlan történeteket várnak, amelyek személyes, közvetlen vagy közvetett tapasztalaton alapulnak, és a holokauszthoz való viszonyt mutatják be. A személyes élmény lehet egy túlélő eddig ismeretlen története, az egykori elhurcolt ember leszármazottjainak beszámolója, vagy éppen azé, aki menedéket nyújtott az üldözötteknek. Az írás szólhat közvetett élményről is, akár egy holokausztot bemutató dokumentumfilmről, játékfilmről, képregényről vagy éppen irodalmi műről.
A pályázatra novellával és esszével lehet jelentkezni.


2014. április 9., szerda

HUSSE 2015, konferenciafelhívás




12th Biennial HUSSE Conference in Debrecen, 29-31 January 2015.
The conference organisers, HUSSE and the Institute of English and American Studies, University of Debrecen invite participants from Hungary and abroad to submit proposals for panels, workshops and 20-minute presentations in all fields of English Studies.





2014. április 7., hétfő

VI. Költők és koruk konferencia 2014



A József Attila Társaság 2014. szeptemberében Nagyváradon rendezi meg a VI. Költők és koruk konferenciát. A konferencia résztvevői a téma elismert szakértői, neves irodalomtörténészek, kutatók. Első alkalommal hirdetnek nyílt pályázatot konferencia-előadás tartására egyetemi hallgatók számára a fiatal irodalomtörténészek szekcióban. Alap- és mesterképzéses, továbbá doktori képzésben részt vevő hallgatók egyaránt jelentkezhetnek.
A jelentkezés határideje: 2014. május 30.






2014. április 5., szombat

ELTE külügyi pályázat 2014



Pályázat külföldi egyetemek és az ELTE szerződéses együttműködése keretében történő ki- és beutazások támogatására.
Kiutazás esetében pályázhatnak az ELTE teljes munkaidőben foglalkoztatott főállású oktatói, kutatói, valamint a doktori iskolák PhD-hallgatói. A támogatható tevékenységek köre széles: oktatás, kutatás, továbbá vendégtanár fogadása, illetve ezen túlmenően közös oktatási (például Erasmus+, EU-ICP, Horizon2020) együttműködés, közös kutatási vagy intézményi, intézményközi együttműködés előkészítése.

A rendelkezésre álló keretösszeg 3 millió Ft, a pályázatot 2014. április 23-án 12 óráig személyesen vagy postai úton az ELTE Rektori Hivatal Nemzetközi Képzési és Mobilitási Osztályához kell benyújtani. A pályázatokat elektronikusan a Hallgatói és Oktatói Mobilitási Bizottság bírálja el, az eredmények május elején várhatók.

További információk: http://www.elte.hu/kulugyipalyazat2014






Interdiszciplináris zenei konferencia



A Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSz) Zenetudományi osztálya interdiszciplináris
konferenciát rendez 2014. június 14-én a Budapest Music Centerben. A konferenciára
bármely magyarországi és határon túli egyetem doktori képzésében részt vevő doktorandusz
és doktorjelölt jelentkezhet, hiszen számos olyan tudományterület van, amely zenei praxisokat
is vizsgál a saját módszereivel (pl. kulturális antropológia, néprajz, szociológia, gender studies, nyelvészet, irodalomtudomány, történettudomány, filozófiatudomány stb.).

Jelentkezési határidő: április 30.



2014. március 19., szerda

Bolyai-ösztöndíj



Az ösztöndíj célja: tudományos munka megírásának vagy azzal egyenértékű kutatási témában létrehozott alkotás elkészítésének, valamint az MTA doktora cím elnyerésére való felkészülés elősegítése. Pályázat nyújtható be valamennyi tudományterületen, illetőleg tudományágban.
Az ösztöndíjra pályázhat az a felsőfokú végzettséggel rendelkező személy, aki:
- magyar állampolgár,
- PhD, illetve azzal egyenértékű tudományos fokozattal rendelkezik a pályázat benyújtásakor,
- a pályázat benyújtási határidejének időpontjáig a 45. életévét még nem töltötte be, valamint
- kutatásait magyarországi tudományos intézményben (felsőoktatási intézményben, akadémiai kutatóintézetben, egyéb tudományos kutatóhelyen) kívánja végezni, és ehhez az intézmény fogadókészségéről szóló nyilatkozattal rendelkezik.



Szakmai gyakorlat az Európai Parlamentben







NKA alkotói támogatás





2014. március 14., péntek

Hrabal 100




Bohumil Hrabal születésének 100. évfordulójára változatos programsorozattal készült a Cseh Centrum: az író életművével foglalkozó tudományos tanácskozás mellett különböző, a szerző műveinek világát idéző képzőművészeti alkotásokkal, ismert és ismeretlen Hrabal-szövegekkel és felolvasószínházzal várják az érdeklődőket.







Túlságosan csendes születésnapi parti – konferenciafelhívás



Bohumil Hrabal születésének 100. évfordulója alkalmából "Hrabal 100 – Túlságosan csendes születésnapi party" címmel nemzetközi konferenciát szervez az ELTE BTK cseh szak, a Szent Adalbert Közép- és Kelet-Európa Kutatásokért Alapítvány, a Szláv Textus és a Cseh Centrum.
A konferencia Bohumil Hrabal életművével foglalkozik európai kontextusban, az alábbi témakörökben: irodalom, nyelvészet, transzlatológia, film, filozófia, kulturológia és történelem. Az előadások időtartama 15 perc, amelyet vita követ.
FELHÍVÁS
Előadónak jelentkezni legkésőbb 2014. április 1-jéig lehet az előadás 15-20 soros összefoglalójával a narozkyhrabala@gmail.com címen. A konferencia nyelve cseh, szlovák, angol, illetve magyar.  A konferencián elhangzott előadások írott változata online konferenciakötetben és – amennyiben a rendelkezésre álló források lehetővé teszik – nyomtatott formában is megjelenik.


Német nyelvű nemzetközi konferencia Szegeden




A Szegedi Tudományegyetem Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszéke ebben a tanévben ünnepli megalapításának 20. évfordulóját. Ebből az alkalomból német nyelvű nemzetközi konferenciát rendeznek, amelynek témája ugyancsak egy jelentős évfordulóhoz kapcsolódik: Ausztria egyik világszerte elismert írója, a regényeivel – A jég és a sötétség borzalmai, Az utolsó világ, A Kitahara-kór, A repülő hegy – Magyarországon is népszerű Christoph Ransmayr 2014-ben ünnepli 60. születésnapját.
A konferencia előadásai Ransmayr munkásságát járják körbe. A szakmai programot kétnyelvű irodalmi est kíséri magyar írókollégái, Esterházy Péter és Sándor Iván, és fordítói, Adamik Lajos és Márton László részvételével.
Időpont: 2014. március 24-26.
Helyszín: MTA Szegedi Területi Bizottsága, Somogyi u. 7.


A dél-karolinai Soá Alapítvány oktatási programja




A USC Soá Alapítvány pályázatot hirdet előítélet-mentesség oktatása, tolerancia- és holokausztoktatás, valamint médiaoktatás iránt érdeklődő, elkötelezett magyarországi és határon túli tanárok számára egyhetes, bentlakásos, nemzetközi tanár-továbbképzési programon való részvételre Videóinterjúk a 21. század oktatásában címmel.
A program célja olyan szakmai továbbképzés biztosítása, amelynek eredményeképpen a résztvevők a 21. század pedagógiai kihívásainak eleget téve oktatói munkájukba hatékonyan tudják beilleszteni a videóinterjúk használatát.
Középiskolai tanárok mellett pályázhatnak még egyetemi oktatók, tananyagfejlesztők, pedagógiai, módszertani szakemberek.
A program ideje: 2014. június 29. -- július 4.
Helyszíne: Budapest, Közép-európai Egyetem
Jelentkezési határidő: 2014. április 6.




Ösztöndíj székelyföldieknek




A Székely Előfutár Ösztöndíjak célja a Székelyföldről származó, alkotó tehetségek támogatása
tudományos munka tanulásában, melyet választott tanácsadó segítségével egyetemi vagy
kutatóintézeti irányítással végeznek.
 Az alapítvány egyaránt érdeklődik természet‐ és társadalomtudományi, valamint a Székelyföld
és székely nép sajátos hagyományait ápoló pályázatok iránt. Az Alapítvány Kuratóriuma különös
érdeklődést jelez a következő témákban: (i) a székelyföldi gazdasági fejlődést segítő alkalmazott
természettudományi kutatás és újítás; (ii) sikerek és hagyományok a történelmi Erdélyben.
Jelentkezési határidő: 2014. április 30. gyergyói idő szerint éjfél.

2014. március 11., kedd

A populáris kultúra medialitása



Mainstream, underground, szubkultúrák, emigráns popzene, dalszövegek, a populáris zene oktatása, tinédzserfilm, Z-generáció, mobilapplikációk, képregényes önéletírások, a graffitisek mekkája, slam poetry, bestseller irodalom – csak néhány kulcsszó A populáris kultúra medialitása című konferencián előkerülő problémakörökből.
A József Attila Kör, a KULTer.hu és a DE Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszéke által szervezett konferencia előadói ehhez hasonló kérdésekről adnak elő és beszélgetnek 2014. március 28–29-én a debreceni MODEM-ben.




JAK műfordító tábor



A József Attila Kör 2014-ben is meghirdeti műfordító táborát a magyar irodalom fordítói számára. A tábor célja a magyar irodalom bemutatása, a külföldi fordítók tájékozódásának megkönnyítése.
A tábor olyan fórum kíván lenni, ahol fordítási és értelmezési kérdések gyakorlati és teroetikus szinten is felvetődnek, valamint a fordítók szerzőikkel személyesen is találkozhatnak. Cél, hogy a tábor színes körképet adjon a magyar szellemi életről, elsősorban a kortárs magyar irodalom alkotóiról és alkotásairól, kitekintéssel a magyar irodalom múltjára és hagyományaira is.
Számos kiváló író, költő, kritikus, műfordító és irodalomtörténész tart előadást és szemináriumot, olvas fel és beszélget a fordítókkal. Az elmélyült szakmai munkát fordítói műhelyfoglalkozások, szeminárium segíti.
Vendég lesz többek közt Balázs Eszter Anna, Berg Judit, Bónus Tibor, Dánél Mónika, Fodor Péter, Garaczi László, Háy János, Károlyi Csaba, Krasznahorkai László, Karsai György, Krusovszky Dénes, Kulcsár Szabó Ernő, Márton László, Nagy Ildikó Noémi, Németh Zoltán, Oravecz Imre, Szécsi Noémi, Szirák Péter, Tereza Worowska, Vásári Melinda.
A fordítói műhely vezetői: Imreh András és Rácz Péter
Helyszín: Kisoroszi, Pimm Alapítvány konferenciaháza (2024 Kisoroszi, Hősök tere 2.)
Időpont: 2013. június 12–21.

Fulbright posztgraduális ösztöndíjak



Fulbright ösztöndíjra azok a magyar állampolgárok pályázhatnak, akik felsőfokú végzettséggel valamint megfelelő szintű angol nyelvtudással rendelkeznek és az Egyesült Államokban szeretnének továbbtanulni (és/vagy PhD hallgatóként kutatni), oktatni vagy kutatni. Pályázni bármely tudományterületen és művészeti ágban lehet.
Kiemelt figyelmet kapnak az Egyesült Államokra vonatkozó ismeretek és a magyarországi gazdasági, társadalmi fejlesztési törekvésekkel összhangban lévő területek.
A Fulbright Program szellemiségének megfelelően megkülönböztetett figyelmet élveznek azok a pályázók,
akik az Egyesült Államokban megszerzett tudásukat és tapasztalataikat a leghatékonyabban tudják a magyar társadalom szolgálatába állítani;
azok, akik eddig még nem folytathattak hosszabb külföldi tanulmányokat;
valamint akik tevékenységükkel fáradhatatlanul ápolják és szolgálják a két ország közötti oktatási és kulturális kapcsolatok erősítését.
A Bizottság rövid tájékoztató előadásokat tart országszerte a Fulbright Programról és a pályázati feltételekről.




Vassilis Alexakis a BTK-n



A francia-görög író, újságíró, rajzoló és filmrendező korábban az Edouard Glissant-díjat, a Francia Akadémia regény-nagydíját és a Prix de la langue française-t – a francia nyelv díját – is megkapta. Az író Görögország és Franciaország között él, a két kultúra meghatározza egész életművét, melyben irónia, humor, önéletrajz, történelem és fantázia keresztezik egymást.
Vassilis Alexakis 2014. március 13-án a BTK Görög Tanszék, 14-én a BTK Francia Nyelvi és Irodalmi Tanszék vendége lesz. Az író a Francia Intézetben és a Latitudes Könyvesboltban is találkozik olvasóival.


2014. március 3., hétfő

Portugália: történelem, művészet és gasztronómia





Előadások minden héten csütörtökön 17:30 és 19:00 óra között a Gólyavárban az ELTE BTK Portugál Nyelv és Irodalom Tanszéke, valamint a Camões Intéztet Portugál Nyelvi Központ szervezésében magyar nyelven (kivéve a záróelőadást). 



 Program

Március 6.
Vígan dudál a portugál, avagy mit tudunk Portugáliáról? 
Előadó: Pál Ferenc

Március 13.
„Átlengi ez a tájat az álmom...”. A portugál művészetről
Előadó: Mojzer Anna

Március 20.
„Bánat parton írom könyvem”. Egy kis nép nagy írói és költői. Néhány szó a portugál irodalomról 
Előadó: Pál Ferenc

Március 27.
„A fegyvereket s híres daliákat, kik luzitán partokról útrakelve…” Portugália és a portugál felfedezések története
Előadó: Rákóczi István

Április 3.
„Grândola Vila Morena”, a szegfűs forradalom himnusza. Portugália a jelenkorban
Előadó: Szilágyi Ágnes és Pál Zsombor Szabolcs

Április 10.
A bor egybecseng a tőkehallal (és százféle elkészítési módjával): A portugál borokról és gasztronómiáról. S arról, hogy milyen fontos szerepet játszik a költészetben és az életben (portugálul, magyar fordítással)
Előadó: Joaquim Pimpão, a portugál kereskedelmi kirendeltség (AICEP) magyarországi igazgatója. Jelen lesz Portugália magyarországi nagykövete, António Jorge Mendes, valamint vendégeinket egy pohár portói köszöntjük



Spanyol Doktori Klub: Bényei Tamás előadása




A Spanyol Doktori Klubban Bényei Tamás, a Debreceni Egyetem professzora tart előadást 
A metamorfózis poétikái és politikái. Átváltozás és elváltozás a XX. századi művészetben és irodalomban címmel.
Időpont: március 27., 16:30
Helyszín: ELTE BTK Spanyol Tanszék (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/C 251.)


Identitás, emlékezet, történelem



A Doktoranduszok Országos Szövetsége Irodalomtudományi Osztálya hagyományteremtő szándékkal konferenciát rendez PhD-képzésben résztvevő kutatók számára. Az eseményre olyan előadásokat várunk, melyek azt vizsgálják, hogyan értelmezték különböző irodalmi művek, iskolák, jelenségek a címben szereplő három fogalom valamelyikét, vagy azok egymáshoz való viszonyát. Interdiszciplináris jellegű prezentációkra is számítunk, amennyiben a fenti fogalmakat irodalmi problémákhoz is kötik.
A rendezvényen plenáris előadást tart Dr. Margócsy István irodalomtörténész, és sor kerül egy kerekasztal-beszélgetésre a kül- és belhoni magyar irodalmak kapcsolatáról.
A konferencia védnöke: dr. Kulcsár Szabó Ernő, az MTA rendes tagja.
A konferencia időpontja: 2014. április 25--26.
A konferencia helyszíne: ELTE BTK, Múzeum krt. 4/a




2014. február 28., péntek

Az Egyetemi Könyvtár felhívása



Az utóbbi években egyetemünkön is egyre elterjedtebbé vált a kutatási-publikálási tevékenységeket támogató hivatkozáskészítő és -kezelő eszközök használata.
Az ELTE-polgárok igényeivel összhangban  az Egyetemi Könyvtár szeretné feltérképezni, hogy az oktatók és hallgatók jelenleg mely segédprogramokat használják.
Kérem, töltse ki a http://bit.ly/EKkerdoiv linken elérhető rövid kérdőívünket 2014. március 31-ig!
A kitöltéssel Ön hozzájárul ahhoz, hogy olyan szoftver kerüljön beszerzésre, amely a legtöbb ELTE-s megelégedésére számíthat.



2014. február 26., szerda

Babits Előadások / David Damrosch


David Damrosch, a Harvard University professzora tart angol nyelvű előadásokat és szemináriumokat március 12-től 14-ig a Bölcsészettudományi Karon. A világirodalom egyik legjelentősebb kortárs koncepcióját kidolgozó professzor az Összehasonlító Irodalom- és Kultúratudományi Tanszék és az Angol-Amerikai Intézet meghívására érkezik Budapestre. Az előadások nyilvánosak, a szemináriumokon való részvétel korlátozott létszámmal, előzetes jelentkezés alapján történik.




Publikációs lehetőség



Az ELTE BTK HÖK Tudományos Bizottsága és az ELTE BTK DÖK által szerkesztett Első Század című online folyóirat publikációs lehetőséget kínál az ELTE BTK doktori iskoláiban tanulmányokat folytató doktoranduszok részére. Elsődleges cél az abszolutórium előtt álló doktorandusz hallgatókat hozzásegíteni tanulmányaik sikeres befejezéséhez.
A dolgozatok beküldési határideje: 2014. május 16.
Terjedelem: minimum 20 ezer, maximum 60 ezer leütés.





2014. február 21., péntek

Krasznahorkai 60



Krasznahorkai László 60. születésnapja alkalmából alma matere, a bölcsészkar vendége lesz. 2014. február 27-én a Gólyavárban kerül sor a rendhagyó dramaturgiájú eseményre, amelyen minden vendég hozhat magával egy Krasznahorkai-idézetet, elmondhatja, hogy miért találja érdekesnek, vagy éppen a részlethez kapcsolódó kérdést intézhet a szerzőhöz. Az esemény moderátora Szávai János.

Időpont: 2014. február 27. 18:00
Helyszín: Gólyavár Pázmány-terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)




2014. február 18., kedd

Móricz Zsigmond irodalmi alkotói ösztöndíj




Olyan fiatal írók, irodalmárok részére kiírt ösztöndíj, akik szépirodalmi, kritikai, szociográfiai vagy irodalomtörténeti munkájukhoz kérnek támogatást. A pályázat szakmai lebonyolítója a Petőfi Irodalmi Múzeum.
Azok az 1979. január 1. után született írók, irodalmárok, jelentkezhetnek, akik eddig színvonalas orgánumokban, szakmai színtereken megjelentek. Már publikált kötet megléte előnyt jelent. Korábbi ösztöndíjasok is pályázhatnak abban az esetben, amennyiben az előző ösztöndíjuk lejárta óta eltelt öt év és a korhatár-kritériumnak még megfelelnek. Egy évnél hosszabb időszakra vonatkozó terveket a kuratórium nem támogat.
Nem nyújthat be pályázatot, aki az ösztöndíj ideje alatt központi költségvetési forrásból (NKA alkotói támogatása és más ösztöndíj jellegű támogatási formái is ide tartoznak), egyéb alkotói támogatásban vagy ösztöndíjban, illetve aki MASZRE alkotói támogatásban részesül. PhD-témával nem lehet pályázni.
Az ösztöndíjasonként havi bruttó 100.000 forintos ösztöndíjban, 2014-ben 13 fő részesülhet.


Pályázati felhívás ösztöndíjas műfordítói képzésre



A Balassi Intézet  ösztöndíjas műfordítói képzést indít nem magyar anyanyelvű, külföldi állampolgárok részére, akik a jövőben magyar irodalmi művek fordítását, a magyar kultúra terjesztését szeretnék választani hivatásukként. A képzés feltételezi, hogy a hallgatók jó magyar nyelvtudással és alapos magyar irodalomtörténeti ismeretekkel rendelkeznek.
A műfordító képzés célja, hogy bevezetést nyújtson a műfordítás gyakorlatába, valamint elmélyítse a résztvevők magyar nyelvi és irodalmi ismereteit. A tíz hónapos képzés sikeres elvégzését a Balassi Intézet magyar és angol nyelven kiállított tanúsítvánnyal igazolja.
A képzés során a hallgatók szemináriumi munka keretében megismerkednek a fordítás gyakorlati oldalával, a kortárs magyar irodalommal, irodalomkritikával és színházi élettel. Ezen kívül emelt szintű magyar nyelvi oktatásban vesznek részt. Az évközi fordítói munkájukat egy anyanyelvi szakmai lektor (műfordító konzulens) rendszeresen segíti távoktatási formában. A hallgatók a képzés végére műfordítási mestermunkát készítenek.
A képzés 2014 szeptemberétől 2015 júniusáig tart, és két szemeszterből áll. Az őszi és a tavaszi szorgalmi időszakban a kurzusok látogatása kötelező. A heti óraszám 20–28 óra.
A hallgatói keretszám: 8 fő.
Pályázhatnak nem magyar anyanyelvű, felsőfokú diplomával rendelkező, vagy a 2013/2014-es tanévben diplomát szerző külföldi állampolgárok. Korhatár: 35 év.



2014. február 9., vasárnap

MTA Domus szülőföldi ösztöndíjpályázat



Az Akadémia Domus ösztöndíjprogramja senior, junior és csoportos ösztöndíjakkal segíti
a szülőföldi magyar nyelvű és tárgyú kutatások folyatását, a Kárpát-medencei magyar kutatók
együttműködését.

A Domus Kuratórium támogatni kívánja magyar tudományos eredmények létrehozását, a
meglévő magyar szellemi értékek dokumentálását, a magyar szaknyelv fejlődését; a
tudományos műhelyek erősítését, a magyar tudományos szervezetek együttműködését,
Kárpát-medencei magyar tudományos hálózatok létrejöttét és előkészítését; a tudományos
utánpótlás segítését, korszerű oktatási anyagok kidolgozását, színvonalas magyar tankönyvek
megjelentetését, Kárpát-medencei szintű doktori iskolák létrehozását, azok előkészítését.


Visegrad Literary Residency Program 2014



The Visegrad Literary Residency Program, established 2012 by the International Visegrad Fund, consists of a series of residency stays and literary events addressed to writers of fiction and non-fiction, poets, essayists, critics as well as literary translators, publicists and journalists from the Visegrad Countries (Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia).


2014. február 4., kedd

Félévzárás, félévkezdés -- 2014 február



Bölcsészhallgató leckekönyve 1917-ből

Kedves Hallgatók!

Az előző félévi jegybeírásról:
Papírindex nélkül az eddigiektől eltérő módszerrel kellett megpróbálni az eredményeik neptunos rögzítését. Az oktatók neve alatt meghirdetett kurzusok jegyeinek beírását maguk az oktatók végzik, a tudományos modulra vonatkozóan pedig a programvezetőktől kértük, gyűjtsék össze a program hallgatóinak eredményeit, hogy beírhassam. (Ez utóbbi tárgyak, mint tudják, nincsenek névhez rendelve, tehát az oktatók felületén nem jelennek meg, nekik így sajnos nincs közvetlen hozzáférésük.) Mindazt, ami eddig hozzám eljutott ebből, beírtam a neptunba. Kérem, ellenőrizzék a "portfóliójukat", megvan-e minden jegyük, egyezik-e azzal, amit az oktatóikkal, témavezetőjükkel megbeszéltek. Ha bármi eltérést vagy hiányosságot tapasztalnak, kérem, jelezzék. Írhatnak nekem is, de nyilvánvalóan csak az oktatóktól származó információkat fogadhatom el tényként, tehát praktikusabb, ha először hozzájuk fordulnak.


Hetényi Zsuzsa tanárnő szíves  felajánlása a blog számára: Neptun-szobor a szentpétervári akadémiai irodalomtudományi intézet (Puskin-ház) tetején


Félévkezdet:
Az első fontos határidő február 7-e, e hét péntek 12 (!) óra -- eddig kell regisztrálniuk vagy a halasztást bejelenteni a következő félévre. (További határidők itt: http://www.btk.elte.hu/file/2013_2014_tavasz.pdf)
A kurzusok túlnyomó többségét szintén még ezen a héten megtalálják a neptunban, tárgyakat fölvenni pedig majd február 10-től lehet. Ha AKKORTÓL kezdődően hiányolnak valamit, szóljanak (pl. egyes programokon a keresztféléveseknek szükségük lehet az alapértelmezetteken kívüli kódszámú szakmai tárgyakra).
Nagyon sok társtudományi tárgy indul ebben a félévben és igazán érdekesek, ezt a bőséget igyekezzenek kihasználni. Jó volna, ha ezekre minél előbb jelentkeznének is, a jelentkezők számának ismerete sokat segítene a tervezésben (pl. amihez még termet kell szereznünk). A társtudományi tárgyak listáját külön is megtalálják itt, hátha így inspiratívabb, mint a neptunos felületen: http://itdi-hirek.blogspot.hu/2014/02/tarstudomanyi-targyak-2014-tavaszi-felev.html
A disszertációs témakonzultációkat igyekszem úgy meghirdetni, hogy mindenki találjon majd a saját évfolyamának megfelelő kódszám és egyben a saját témavezetője neve alatt szereplő konzultációt. Ez nem sikerülhet száz százalékosan több okból sem, de törekszem rá. Ha ehhez kiigazítást kérnek, akkor is szóljanak (majd 10-e után).

A tárgyfelvétel február 28-ig tart, de semmiképp ne hagyják az utolsó pillanatra, és persze a "szólást" se (nem garantálom, hogy az utolsó két nap felszólamlásai eredményesen kezelhetők).
Arra külön is figyeljenek a tárgyfelvételkor, hogy az 5--10-es kódú szakmai tárgyakból egyet-egyet lehet és kell teljesíteni a képzés során, tehát egy(etlen) 5-ös, egy(etlen) 6-os, egy(etlen) 7-es stb. kódszámú kurzusuk legyen az 5--10-es tartományból.



Mindenkinek játszi könnyedségű félévkezdést kívánva,
Bodnár Kriszta
2013. február 4.

A teljes kurzuskínálat aktuális állapotát itt találják.